Олександр Олесь «Печенізька облога Києва» (урок) - реферат українською
Урок на тему:
Олександр Олесь «Печенізька облога Києва»
Тема. Олександр Олесь «Печенізька облога Києва». Історична основа
твору. Героїчний вчинок хлопчика.
Мета: познайомити учнів з твором на історичну тему, зацікавити школярів
історією свого народу; розвивати образне мислення, творчу уяву, уміння
співставляти історичні факти та події і робити висновки; виховувати
повагу до історичного минулого України, відчуття своєї причетності до
історії рідної країни.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: портрет письменника, його твори, ілюстрації або малюнки про
період Київської Русі, портрети князів, картки із поняттями з теорії
літератури.
ХІД УРОКУ
І. Перевірка домашнього завдання
Конкурс на кращого читця поезії Олександра Олеся «Рідна мова в рідній
школі».
Виставка підготовлених вдома віршів українських поетів про мову.
ІІ. Оголошення теми та мети уроку, визначення мети учнями
ІІІ. Сприйняття матеріалу
1. Поетична хвилинка.
Олександр Олесь
О слово рідне! Орле скутий!
Чужинцям кинуте на сміх!
Співочий грім батьків моїх,
Дітьми безпам’ятне забутий.
О слово рідне! Шум дерев!
Музика рік блакитнооких,
Шовковий спів степів широких,
Дніпра між ними левій рев...
О слово! Будь мечем моїм!
Ні, сонцем стань! Вгорі спинися,
Осяй мій край і розлетися
Дощами судними над ним.
1. Як ви думаєте, чому я зачитала вам вірш про рідну мову?
2. Яка роль рідного слова описана в поезії?
3. Яка історія його розвитку?
2. Попередня бесіда.
1. Що ви знаєте про Київську Русь?
2. З ким доводилося воювати русичам?
3. Назвіть найвідоміших київських князів.
4. Чи доводилося кому побувати в Києві і відвідати визначні місця,
пов’язані з періодом Київської Русі? Розкажіть про це.
3. Виразне читання поезії Олександра Олеся «Печенізька облога Києва».
Пояснення вчителя.
Порівняння вводяться в речення за допомогою сполучників як, ніби, наче,
неначе, мов, немов. Але є ще один спосіб: слова, що є порівняннями,
стоять у формі орудного відмінка. Порівняння зі сполучником іноді можна
заміняти формою орудного відмінка (наче хмара — хмарою) і навпаки (сірим
муром — як сірий мур). Спробуймо дослідити текст і подивитися, чи
скористався поет цим способом.
IV. Осмислення матеріалу
1. Бесіда за текстом твору.
1. Що в цьому творі вас найбільше схвилювало? Чому?
2. Що означає вираз «місто в облозі»?
r
t
¦
к
2
t
3. Розкажіть про становище Києва в облозі. Прочитайте відповідні рядки.
4. Перечитайте рядки, де зображено печенізький табір. Що можна сказати
про сили ворога?
5. До яких хитрощів удався хлопець, аби перетнути територію ворожого
табору, не викликавши підозри?
6. Як стало йому в пригоді знання печенізької мови?
7. Як ви уявляєте переживання юного героя під час втечі і прибуття до
табору русичів.
8. Чому, на вашу думку хлопчик зважився на такий вчинок?
2. Робота над текстом твору (робота в групах – утворюємо 3 групи, кожній
із яких даємо окреме завдання).
1. Які художні засоби використав поет для зображення ворожого табору?
2. Знайдіть у творі порівняння, епітети. З якою метою поет їх
Олександр Олесь «Печенізька облога Києва»
Тема. Олександр Олесь «Печенізька облога Києва». Історична основа
твору. Героїчний вчинок хлопчика.
Мета: познайомити учнів з твором на історичну тему, зацікавити школярів
історією свого народу; розвивати образне мислення, творчу уяву, уміння
співставляти історичні факти та події і робити висновки; виховувати
повагу до історичного минулого України, відчуття своєї причетності до
історії рідної країни.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: портрет письменника, його твори, ілюстрації або малюнки про
період Київської Русі, портрети князів, картки із поняттями з теорії
літератури.
ХІД УРОКУ
І. Перевірка домашнього завдання
Конкурс на кращого читця поезії Олександра Олеся «Рідна мова в рідній
школі».
Виставка підготовлених вдома віршів українських поетів про мову.
ІІ. Оголошення теми та мети уроку, визначення мети учнями
ІІІ. Сприйняття матеріалу
1. Поетична хвилинка.
Олександр Олесь
О слово рідне! Орле скутий!
Чужинцям кинуте на сміх!
Співочий грім батьків моїх,
Дітьми безпам’ятне забутий.
О слово рідне! Шум дерев!
Музика рік блакитнооких,
Шовковий спів степів широких,
Дніпра між ними левій рев...
О слово! Будь мечем моїм!
Ні, сонцем стань! Вгорі спинися,
Осяй мій край і розлетися
Дощами судними над ним.
1. Як ви думаєте, чому я зачитала вам вірш про рідну мову?
2. Яка роль рідного слова описана в поезії?
3. Яка історія його розвитку?
2. Попередня бесіда.
1. Що ви знаєте про Київську Русь?
2. З ким доводилося воювати русичам?
3. Назвіть найвідоміших київських князів.
4. Чи доводилося кому побувати в Києві і відвідати визначні місця,
пов’язані з періодом Київської Русі? Розкажіть про це.
3. Виразне читання поезії Олександра Олеся «Печенізька облога Києва».
Пояснення вчителя.
Порівняння вводяться в речення за допомогою сполучників як, ніби, наче,
неначе, мов, немов. Але є ще один спосіб: слова, що є порівняннями,
стоять у формі орудного відмінка. Порівняння зі сполучником іноді можна
заміняти формою орудного відмінка (наче хмара — хмарою) і навпаки (сірим
муром — як сірий мур). Спробуймо дослідити текст і подивитися, чи
скористався поет цим способом.
IV. Осмислення матеріалу
1. Бесіда за текстом твору.
1. Що в цьому творі вас найбільше схвилювало? Чому?
2. Що означає вираз «місто в облозі»?
r
t
¦
к
2
t
3. Розкажіть про становище Києва в облозі. Прочитайте відповідні рядки.
4. Перечитайте рядки, де зображено печенізький табір. Що можна сказати
про сили ворога?
5. До яких хитрощів удався хлопець, аби перетнути територію ворожого
табору, не викликавши підозри?
6. Як стало йому в пригоді знання печенізької мови?
7. Як ви уявляєте переживання юного героя під час втечі і прибуття до
табору русичів.
8. Чому, на вашу думку хлопчик зважився на такий вчинок?
2. Робота над текстом твору (робота в групах – утворюємо 3 групи, кожній
із яких даємо окреме завдання).
1. Які художні засоби використав поет для зображення ворожого табору?
2. Знайдіть у творі порівняння, епітети. З якою метою поет їх
Скачати реферат Олександр Олесь «Печенізька облога Києва» (урок)
Схожі українські реферати
|
1. Реферат: Олександр Духнович План: 1. Життя О. Духновича 2. Його творчий шлях та суспільне життя 3. Педагогічні погляди: а) Ідея народності виховання б) Мета і завдання виховання в) Дидактичні вимоги г) Про вчителя д) Виховання в сім”ї 4. Моє ставлення... 2. Реферат: Олександр Білецький Олександр Білецький (1884 — 1961) О. І. Білецький народився 2 листопада 1884p. поблизу Казані в сім'ї агронома. Вчився спочатку в одній з казанських гімназій, а після переїзду батьків до Харкова — в харківській 3-й гімназії, яку закінчив у 190... 3. Реферат: Олександр Гангеблов та історія родини Гангеблових, повідомлена ним самим Повнота і точність повідомлень Гангеблова неодноразово підкреслювалася дослідниками [1]. На перших же сторінках його спогадів читаємо різкі та критичні слова: “Ось я вже переживаю вісімдесят п’ятий рік свого життя, але нікому – ні собі, ні суспільств... 4. Реферат: Олександр Грехам Белл Олександр Грехам Белл (1847 – 1922рр. ) Олександр Белл народився в Единбурзі 3 березня 1847 року в сім`ї філологів. Олександр ріс в атмосфері музики і декламування, де звукам людського голосу приділялась особлива увага. В 14 років він переїхав ... 5. Реферат: Олександр Гумбольдт - географ та природодослідник Олександр Гумбольдт народився в 1769 році в Берліні у родині німецького дворянина. Його дитинство проходило в маєтку матері, у замку Тегель, де був чудовий парк з безліччю заморських рослин. У замку і в берлінському домі Гумбольдтів нерідко збирали... 6. Реферат: Олександр Довженко і тоталітарна система Олександр Петрович Довженко народився 10 вересня 1894 р. на околиці містечка Сосниці Чернігівської області над річкою Десною в родині козака-хлібороба. Тут пережив він «і перші радощі, і вболівання, і чари захоплень дитячих...» Відомості про дитячі р... 7. Реферат: Олександр ІІ Олександр ІІ Олександр II (1855-1881), молодий, ліберальних поглядів вихованець поета В. Жуковського, бачив усі вади режиму Миколи І. Року 1856 Кримська війна закінчилася мировим конгресом у Парижі, і в Російській імперії почалися кардинальні рефо... 8. Реферат: Олександр Керенський Мікеланджело (1475-1564) - безсумнівно один з найбільш натхненних художників в історії мистецтва і, нарівні з Леонардо да Вінчі, найбільш могутня фігура італійського високого відродження. Як скульптор, архітектор, живописець і поет, Мікеланджело в... 9. Реферат: Олександр Македонський Удалекій давнині Дельфийский оракул напророчив Македонії наступне: Уперед до багатого чередами йди Боттиє! Як тільки побачиш, Табором ставши, у сні ти кіз Белогорое череда, місто закладеш ти там, Принеся рясні жертви. Відповідно до ... 10. Реферат: Олександр Олесь О. Олесь літературний псевдонім Олександра Ивановича Кандиби народився 5 гридня 1878р. в містечку Білопілля на Сумщині По батьківський лінії його рід походив з чумаків по материнский з кріпаків . Батько Иван Федорович працював на рибни...
11. Реферат: Олександр Олесь «Печенізька облога Києва» (урок)
Урок на тему: Олександр Олесь «Печенізька облога Києва» Тема. Олександр Олесь «Печенізька облога Києва». Історична основа твору. Героїчний вчинок хлопчика. Мета: познайомити учнів з твором на історичну тему, зацікавити школярів історією свого нар... 12. Реферат: Олександр Потебня. Олександр Потебня Олександр Потебня народився 22 вересня 1835 року в селі Гаврилівці на Сумщині. Він закінчив гімназію у польському місті Радомі та історико-філологічний факультет Харківського університету. Після захисту маґістерської дисертації 186... 13. Реферат: Олександр Пушкін, життєвий і творчий шлях Паралельно з вивченням італійської культури письменник знайомиться з провідними діячами революційного руху карбонаріїв, а також з відомими поетами-романтиками Монті, Уго Фосколо, Сільвіо Пеліко, які боролися за об'єднання Італії. У 1821 р. Сте... 14. Реферат: Олексій Коломієць Олексій Коломієць (Нар. 1919 р.) Народився Олексій Федотович Коломієць 17 березня 1919р. в с. Харківці Лохвицького р-ну на Полтавщині. Він був шостою, найменшою дитиною в родині селянина-бідняка, в якій рано не стало батька. Після закінчення... 15. Реферат: Олена Пчілка “ДІТИ – СЕ НАШ ДОРОГИЙ СКАРБ, СЕ НАША НАДІЯ, СЕ – МОЛОДА УКРАЇНА” Ці слова належать людині, яка все життя присвятила справі розвитку української культури, невтомно й самовіддано працювала в ім’я відродження української нації. Звати цю ... 16. Реферат: Олена Пчілка дітям України “ДІТИ – СЕ НАШ ДОРОГИЙ СКАРБ, СЕ НАША НАДІЯ, СЕ – МОЛОДА УКРАЇНА” Ці слова належать людині, яка все життя присвятила справі розвитку української культури, невтомно й самовіддано працювала в ім’я відродження української нації. Звати цю людин... 17. Реферат: Олена Теліга – “поетка вогненних меж” Д.Донців Олена Теліга – “поетка вогненних меж” Д.Донців І в павутинні перехресних барв Я палко мрію до самого рання, Щоб Бог зіслав мені найбільший дар: Гарячу смерть, не зимне умирання Олена Іванівна Теліга народилася 21 липня 1907 року в... 18. Реферат: ОЛІГОПОЛІЯ 1. Олігополія: поняття та ознаки. 2. Загальна взаємозалежність. 3. Ціноутворення та рішення про об’єм випуску продукції. 4. Олігополія і економічна ефективність. 1. Олігополістичний ринок характеризується не багаточисельністю, тобто коли ... 19. Реферат: Олійні культури й підвищення ефективності аграрного виробництва Уже не один рік точаться дискусії щодо впливу соняшнику на родючість грунту й продуктивність інших культур у сівозмінах, а тим часом площі його посівів дедалі зростають. Водночас науковці намагаються привернути увагу сільгоспвиробників до інших олій... 20. Реферат: ОЛІМПІЙСЬКИЙ КОМПЛЕКС У МОСКВІ За традицією всесвітнього олімпійського руху країна, в якій відбуваються олімпійські ігри, споруджує нові спортивні об'єкти. Так було, наприклад, у 1896 р., коли для проведення першої Олімпіади було збудовано в Афінах Олімпійський (так званий мармуро... 21. Реферат: Олімпійський рух важливий для всебічного розвитку особистості ПЛАН 1. Розвиток олімпійського руху 2. Здобутки українців в олімпійському русі Використана література 1. Розвиток олімпійського руху Рівно 110 років тому у столиці Греції Афінах відбулися перші Олімпійські ігри сучасності. Неймовірн... |
|
